Isola Santa

Isola Santa, Garfagnana, Toskania

Garfagnana to jeden z najmniej znanych zakątków Toskanii, położony w Alpach Apuańskich. Isola Santa jest wioską zupełnie jak z bajki, zagubiona wśród lasów, nad zielonymi wodami jeziora. Zachwycą się nią miłośnicy górskich wędrówek oraz średniowiecza. To fantastyczne miejsce dla kogoś, kto chce poczuć prawdziwą Toskanię, doświadczyć autentycznego życia w górach, z jego urokami i trudami. Wioska została zupełnie opuszczona w latach 60., kiedy zbudowano tamę, tworząc malownicze jezioro. Obecnie powoli wraca do życia, restaurowane są kolejne budynki. W jeziorze można się kąpać, jednakże woda jest zimna - to jezioro górskie, przy źródle (ok. 1km od wioski) jest mała plaża.
Do wynajęcia jest 6 mieszkań, wszystkie z niezależnymi wejściami, wszystkie wyposażone w kominki, tv. Budynki pochodzą z XVIII wieku, zachowano oryginalny układ pomieszczeń, domy mają strome drewniane schody, małe okna, na podłogach kamień lub deski.
Mieszkania:
- dwa monolocale - dla 2 osób, pow. ok. 25 mkw, składają się z kuchni/salonu z łóżkiem podwójnym oraz łazienki;
- dwa bilocale - dla 2-4 osób, pow. ok. 45 mkw, na parterze kuchnia/salon z rozkładaną kanapą, na piętrze sypialnia z łóżkiem podwójnym oraz łazienka;
- jedno trilocale - dla 4 osób, pow. ok. 60 mkw, na parterze kuchnia/salon, na pierwszym piętrze sypialnia z dwoma łóżkami (przechodnia) i łazienka, na drugim piętrze sypialnia z łóżkiem podwójnym i łazienka;
- dom Paris - dla 8 osób, pow. ok. 100 mkw, na parterze mieszczą się kuchnia i salonik z rozkładaną kanapą, na pierwszym piętrze dwie sypialnie dwuosobowe, łazienka i balkon, na drugim piętrze dwie sypialnie dwuosobowe i łazienka.
Poza mieszkaniami są jeszcze 4 pokoje, wynajmowane na dni. Pokoje mieszczą się na I, II i III piętrze, z okien mają widok na jezioro, są przestronne i jasne.
Parking znajduje się 200 m od wioski, dojście do domów wyłącznie pieszo, po wielu kamiennych schodkach. Latem dostępne są leżaki i parasole nad brzegiem jeziora. O wszystko dba tutaj właściciel, Gabriele, znawca i pasjonat Garfagnany.
Do najbliższego miasta, Castelnuovo di Garfagnana, jest ok. 12 km krętą szosą (pół godziny jazdy), tu znajdują się sklepy, bary, apteka, bankomat. W Isola Santa można zjeść śniadanie, obiad lub kolację (konieczna rezerwacja) w Casa del Pescatore, czyli Domu Rybaka; potrawy przygotowywane są z miejscowych produktów, specjalnością są makarony wyrabiane ręcznie. Można też tu kupić podstawowe produkty, jak chleb, ser, wino. Przy restauracji można skorzystać z internetu wi-fi.


Miejsce i właścicieli znamy osobiście.
W okolicach jest sporo restauracji, specjalnością regionu są pstrągi i potrawy z mąki kasztanowej.
Z wioski odchodzą szlaki turystyczne, prowadzące do szczytów Pania della Croce, Pania Secca, Pizzo delle Saette czy Corchia. W ciągu godziny dojść też można wygodną drogą do dwóch opuszczonych wiosek, Col di Favilla i Puntato. W okolicach znajdują się też groty (Grotta del Vento) i kamieniołomy, w których wydobywa się marmur.
Z Isola Santa można wybrać się na jednodniową wycieczkę na plaże (ok. 35 km, godzina drogi), do Lukki (60km, 1,5 godziny) czy Pizy (75km, 2 godziny). Warto też zwiedzić mało znane, ale bardzo ciekawe miasteczka Garfagnany, jak Barga czy Castiglione. W jeziorze można łowić, karta kosztuje 10 euro/15 dni plus 10 euro pozwolenie na pół dnia łowienia. Trzeba mieć własny sprzęt.

  listopad-marzec kwiecień-czerwiec
wrzesień-paźdz.
święta
długie weekendy
lipiec-sierpień
Monolocale 2os. 252 euro 288 euro 342 euro 400 euro
Bilocale
2os.
325 euro 400 euro 520 euro 550 euro
Bilocale 3/4os. 380 euro 440 euro 550 euro 580 euro
Trilocale
4os.
440 euro 515 euro 625 euro 655 euro
Dom Paris 6os. 560 euro 630 euro 755 euro 900 euro
Dom Paris
7-8os.
620 euro 750 euro 880 euro 1000 euro

Ceny za tydzień za mieszkanie. Wynajem od soboty do soboty, poza sezonem możliwe inne terminy. W cenę wliczona jest pościel, ręczniki, prąd, gaz, woda. Dodatkowo płatne ogrzewanie 10 euro/dzień za każdy piecyk elektryczny, 13 euro/kosz drewna do kominka. Zwierzęta 15 euro/pobyt (małe), 30 euro/pobyt (duże), łóżeczko dla dziecka 15 euro. W Casa Paris możliwe 2 dostawki - 10 euro/os./dzień. Przy rezerwacji wymagana wpłata 40% zadatku.

Ceny pokoi:
pokój dwuosobowy z łazienką 75 euro/noc/2os., wliczone śniadanie;
pokój dwuosobowy z łazienką w korytarzu (prywatną) 75 euro/noc/2os., wliczone śniadanie; możliwa dostawka 20 euro/noc/1os.;
2 pokoje dwuosobowe ze wspólną łazienką w korytarzu 125 euro/noc/4os., wliczone śniadanie; możliwe dostawki 20 euro/noc/1os.;

Przy pobytach dłuższych niż 3 noce zniżka 20% (dot. pokoi, nie mieszkań).
W restauracji można wykupić kolacje w cenie 19 euro/os., napoje dodatkowo płatne.Zobacz na mapie | Rezerwacje [golawska.anna@gmail.com]

Isola SantaIsola SantaIsola Santa Isola Santa

Isola SantaIsola SantaIsola Santa Isola Santa

Isola SantaIsola SantaIsola Santa Isola Santa

Isola SantaIsola Santa Isola Santa Isola Santa

Isola SantaIsola Santa Isola Santa Isola Santa

Isola Santa, schody w dzwonnicyIsola Santa Isola Santa Isola Santa

Isola SantaIsola Santa Isola Santa Isola Santa

Isola SantaIsola Santa Isola Santa Isola Santa

Isola SantaIsola SantaIsola Santa Isola Santa

Isola Santa Isola SantaIsola Santa Isola Santa

Isola Santa Isola SantaIsola Santa Isola Santa